GNA Police engage basic schools in Central Region on human trafficking GNA Government must have an elevated outlook for the book industry – GIBF Chairman GNA Cape coast Teaching Hospital, HCP cut sod for eye surgical and training centre GNA Twenty students win prizes in maiden Alavanyo STEM exams GNA Ghanaian diplomat commends Yango’s contribution to domestic ride-hailing sector GNA New Crystal Hospital commissions expanded facility at Michel Camp GNA Kobby Ashong named in 2022 top 50 Young CEOs in Ghana GNA First African Tripartite Judicial Dialogue ends in Zanzibar GNA Don’t click on supposed link to bank-account/Ghana card – EOCO SLENA Sierra Leone and Saudi Arabia Sign Bilateral Agreements for Domestic and General Workers

Eliminatoires CAN 2021 : calendrier des 3e et 4e journées de qualifications


  31 Octobre      616        Sport (6921),

   

Conakry, 31 oct. (AGP)-Les 3 ème et 4 ème journées des éliminatoires de la Coupe d’Afrique des Nations (CAN) 2021 devraient reprendre du 11 au 17 novembre 2020, si le Covid-19 ne perturbe toutefois pas à nouveau le football africain.

Voici le programme des 3e et 4e journées des éliminatoires.

Mercredi 11 novembre

-Guinée vs Tchad, à Conakry [groupe A]
-Mauritanie vs Burundi, à Nouakchott [groupe E]
-Cap-Vert vs Rwanda, à Praia [groupe F]
-Kenya vs Comores, à Kasarani [groupe G]
-Sénégal vs Guinée-Bissau, à Thiès [groupe I]
-Libye vs Guinée équatoriale, à Radès (Tunisie) [groupe J]

Jeudi 12 novembre

-Burkina Faso vs Malawi, à Ouagadougou [groupe B]
-Ouganda vs Soudan du Sud, à Kitende [groupe B]
-Ghana vs Soudan, à Cape Coast [groupe C]
-Gabon vs Gambie, à Franceville [groupe D]
-Cameroun vs Mozambique, à Douala [groupe F]
-Algérie vs Zimbabwe, à Alger [groupe H]
-Zambie vs Botswana, à Lusaka [groupe H]
-Congo vs Eswatini, à Brazzaville [groupe I]
-Côte d’Ivoire vs Madagascar, à Ebimpé [groupe K]

Vendredi 13 novembre

-Mali vs Namibie, à Bamako [groupe A]
-Afrique du Sud vs Sao Tomé et Principe, à Durban [groupe C]
-Maroc vs Centrafrique, à Casablanca [groupe E]
-Tunisie vs Tanzanie, à Radès [groupe J]
-Niger vs Éthiopie, à Niamey [groupe K]
-Nigeria vs Sierra Leone, à Benin City [groupe L]

Samedi 14 novembre

-RD Congo vs Angola, à Kinshasa [groupe D]
-Égypte vs Togo, au Caire [groupe G]
-Bénin vs Lesotho, à Porto-Novo [groupe L]
-Dimanche 15 novembre
-Tchad vs Guinée, à Ndjamena [groupe A]
-Burundi vs Mauritanie, à Bujumbura [groupe E]
-Comores vs Kenya, à Moroni [groupe G]
-Guinée-Bissau vs Sénégal, à Bissau [groupe I]
-Guinée équatoriale vs Libye, à Bata [groupe J]

Lundi 16 novembre

-Malawi vs Burkina Faso, à Blantyre [groupe B]
-Soudan du Sud vs Ouganda, à Nairobi (Kenya) [groupe B]
-Sao Tomé et Principe vs Afrique du Sud, à Sao Tomé [groupe C]
-Gambie vs Gabon, à Bakau [groupe D]
-Mozambique vs Cameroun, à Maputo [groupe F]
-Zimbabwe vs Algérie, à Harare [groupe H]
-Botswana vs Zambie, à Francistown [groupe H]
-Eswatini vs Congo, à Manzini [groupe I]

Mardi 17 novembre

-Namibie vs Mali, à Windhoek [groupe A]
-Soudan vs Ghana, à Khartoum [groupe C]
-Angola vs RD Congo, à Luanda [groupe D]
-Centrafrique vs Maroc, à Douala (Cameroun) [groupe E]
-Rwanda vs Cap-Vert, à Kigali [groupe F]
-Togo vs Égypte, à Lomé [groupe G]
-Tanzanie vs Tunisie, à Dar es Salaam [Groupe J]
-Madagascar vs Côte d’Ivoire, à Taomasina [groupe K]
-Éthiopie vs Niger, à Bahir Dar [groupe K]
-Sierra Leone vs Nigeria, à Freetown [groupe L]
-Lesotho vs Bénin, à Maseru [groupe L]

Dans la même catégorie